Impotencja to poważny problem, który nie kojarzy się już wyłącznie z mężczyznami w wieku 50+. Dotyka coraz młodszych mężczyzn i bardzo często ma związek z nieprawidłową gospodarką hormonalną. Zaburzenia erekcji zawsze prowadzą do obniżenia samooceny i kryzysu w związku, jednak warto dokonać szczegółowej diagnostyki problemu – zaburzenia hormonalne można bowiem wyleczyć, by cieszyć się ponownie pełną sprawnością seksualną.

Czym jest impotencja hormonalna?

Gospodarka hormonalna jest niewidoczna “gołym okiem”, a jednak pełni bardzo ważą funkcję, wpływając na funkcjonowanie całego organizmu. Proces osiągania oraz utrzymania erekcji to związek czynników psychicznych, naczyniowych, neurologicznych i wreszcie hormonalnych. Impotencja hormonalna wynika z zaburzeń stężenia we krwi hormonów, mający wpływ na funkcjonowanie układu płciowego. Mogą one wywołać problemy z utrzymaniem oraz osiąganiem erekcji, a także obniżenie poziomu libido czy zaburzenia płodności. Największym problemem dla potencji jest niedobór testosteronu – wpływa on na rozwój męskich cech płciowych, utrzymanie prawidłowego poziomu libido, proces spermatogenezy, a także utrzymuje prawidłową gęstość kości oraz wielkość tkanki mięśniowej. Zaburzenia hormonalne powodujące zaburzenia erekcji w 5-15% dotyczą właśnie niedoboru testosteronu, dlatego też warto wykonać badania krwi w kierunku poziomu tego hormonu.

Jakie choroby mogą mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi?

Zaburzenia hormonalne mogą występować samoistnie, bardzo często mają jednak związek z chorobami, które wpływają na jakość oraz siłę erekcji:

  • Cukrzyca – powoduje ją nieprawidłowe wydzielanie hormonów trzustki, jednakże to nie podłoże hormonalne jest bezpośrednią przyczyną kłopotów z erekcją u cukrzyków. Zaburzenia wzwodu związane są z neurologicznymi oraz naczyniowymi powikłaniami cukrzycy, do których może prowadzić nieleczona lub nieprawidłowo leczona choroba.
  • Schorzenia tarczycy – zaburzenia tarczycy bardzo często powodują nieprawidłowości w sferze seksualnej. Szczególnie niepożądany jest wzrost poziomu prolaktyny we krwi, która jednocześnie przyczynia się do obniżenia poziomu testosteronu – ten stan nazywany jest hiperprolaktynemią.
  • Wysoki poziom estrogenów – nie jest to stan chorobowy, jednak jest niepożądany u mężczyzn. Estrogeny, a w szczególności estradiol mogą powodować u mężczyzn zaburzenia sprawności seksualnej.

Jak leczyć zaburzenia hormonalne prowadzące do zaburzeń erekcji?

W leczeniu zaburzeń hormonalnych niezwykle ważna jest odpowiednia diagnostyka, która musi się opierać na badaniach laboratoryjnych, które oznaczają poziom hormonów w krwi. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy przyczyna problemów jest związana z układem hormonalnym, czy może ma całkiem inne podłoże. Ważne jest uregulowanie poziomu hormonów – w przypadku niedoborów testosteronu należy zastosować hormon w tabletkach lub w formie zastrzyków, jednocześnie ograniczając czynniki, które powodują zaburzenia produkcji testosteronu. Lekarz podczas leczenia zaleci mężczyźnie zwiększenie poziomu aktywności fizycznej oraz zmianę diety. Ważne jest codzienne spożywanie warzyw i owoców, ryb, orzechów czy pełnoziarnistego pieczywa. Często do rozregulowania gospodarki hormonalnej prowadzi również stres – dobrze jest ograniczyć ten czynnik choćby dzięki urlopowi od pracy.

Jakie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych?

Warto obserwować swój organizm, bowiem zaburzenia hormonalne nie muszą objawiać się wyłącznie zaburzeniami erekcji – na wczesnym etapie mogą dawać całkiem inne objawy, które mężczyźni często bagatelizują. Można wówczas odczuwać zmęczenie, zmniejszenie odporności organizmu, a nawet powiększenie się gruczołów piersiowych u mężczyzn. Zaburzenia hormonalne u mężczyzn mogą powodować zwiększenie tkanki tłuszczowej oraz objawy depresyjne. Często nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej są diagnozowane u panów starających się o powiększenie rodziny – mogą być bowiem przyczyną męskiej niepłodności.