Im szybciej nastąpi rzucenie palenia papierosów, tym większe będą szanse na przywrócenie potencji. Oczywiście palaczom z niewielkim doświadczeniem jest znacznie łatwiej rzucić ten nałóg, ale jeśli mężczyzna pali od 7-10 lat, rzucenie papierosów jest znacznie trudniejsze. Wynika to z faktu, że nikotyna ma zdolność wiązania się z receptorami cholinergicznymi, od których zależy funkcjonowanie serca, mózgu i innych ważnych narządów. Jeśli organizm nie otrzyma kolejnej dawki nikotyny, automatycznie prowadzi to do zmniejszenia aktywności umysłowej, fizycznej i seksualnej.

Czy po rzuceniu palenia papierosów wróci potencja?

Rzucaniu palenia prawie zawsze towarzyszy nieuzasadniona agresja i drażliwość, u niektórych mężczyzn pojawia się depresja. Takie zmiany są spowodowane restrukturyzacją układu nerwowego, oczyszczeniem płuc i przywróceniem funkcji naczyń włosowatych. A jednak, jeśli mężczyzna rzuci palenie, na pewien okres może również zniknąć potencja. W większości przypadków stan ten trwa nie dłużej niż 3-4 tygodnie. Kiedy praca organizmu zostanie odbudowana, efekty uboczne przeminą, a potencja będzie wystarczająca do odbycia stosunku seksualnego.

Aby szybciej oczyścić naczynia krwionośne i przyspieszyć powrót potencji po rzuceniu palenia: należy powstrzymać się od spożywania alkoholu i słodyczy. Miłośnicy kawy mogą pić nie więcej niż 200 ml napoju dziennie. W pierwszych miesiącach po rzuceniu palenia zalecana jest odpowiednia ilość snu, dobre odżywianie i umiarkowaną aktywność fizyczną. Uwaga! Jeśli mężczyzna rzuci palenie, powinien rozpocząć przyjmowanie kwasu askorbinowego, witaminy E, a także cynku i selenu pomoże to szybciej przywrócić potencję.

Czas odzyskiwania sprawności seksualnej po rzuceniu palenia

To, jak długo organizm i potencja będą regenerować się po szkodliwym działaniu tytoniu, zależy od długości trwania uzależnienia oraz chorób współistniejących. Średni czas powrotu do zdrowia to:

 • 3 miesiące – dla osób, które paliły mniej niż 5 lat
 • 6 miesięcy – dla mężczyzn, którzy palili do 10 lat
 • Rok – z ponad 20-letnim uzależnieniem od nikotyny.

Należy pamiętać, że odzyskanie potencji nie następuje od razu, ale stopniowo. Pierwszą oznaką poprawy jest powrót porannej erekcji. Wtedy jej jakość wzrośnie również podczas stosunku.

Rozwiązanie problemu, całkowite rzucenie palenia

Unikanie tego szkodliwego uzależnienia jest kluczem do braku poważnych problemów zdrowotnych. Należy jednak podejść do tego odpowiedzialnie, zdając sobie sprawę, że trzeba będzie pokonać szereg trudności. Na początku można zaobserwować nieprzyjemne konsekwencje.

Na potencję najbardziej negatywnie wpływają:

 • Nikotyna i jej zdolność do zakłócania normalnego funkcjonowania receptorów dopaminy. Uzależnienie pojawia się szybko i zastępuje wiele innych sposobów czerpania przyjemności. Uczucie satysfakcji ze stosunku staje się mniej wyraźne.
 • Metan, który wywołuje chroniczne niedotlenienie. Brak tlenu obniża jakość i ilość plemników.
 • Fenol, depresja oddechowa. Duszność, nadmierne pocenie się, szybkie męczenie się nie przyczyniają się do wysokiej jakości aktywnego seksu.
 • Kadm, który gromadzi się w nerkach i podrażnia układ moczowo-płciowy. To właśnie ten metal ciężki często wyzwala proces nowotworowy w prostacie.
 • Ołów, zdolny do niszczenia ścian naczyniowych. Pogorszenie krążenia krwi w cienkich żyłach i tętnicach zaopatrujących penisa powoduje słabą erekcję.
 • Arsen, który zaburza przewodzenie włókien nerwowych, zmniejsza ogólną wrażliwość.

Dlaczego trzeba rzucić palenie, aby uwolnić się od zaburzeń erekcji?

Gdy tylko receptory zostaną pozbawione nikotyny, organizm stopniowo się regeneruje. Główną zasadą jest to, że nie można nagle rzucić papierosów, trzeba powoli zmniejszać ich ilość. Życie po zerwaniu ze złym nawykiem zmieni się na lepsze:

 • Uprawianie sportu stanie się łatwiejsze. Duszność, nadmierne zmęczenie i zawroty głowy znikną po około miesiącu. Ból głowy będzie pojawiał się rzadziej.
 • Uzależnienie zniknie – z czasem ochota na papierosa zmniejszy się. Wolny czas lepiej poświęcić bliskim lub przyjaciołom.
 • Wzrasta popęd seksualny, erekcja staje się stabilna
 • Ludzie wokół nie będą już oddychać trucizną – bierne palenie jest bardzo niebezpieczne, najbardziej cierpią z tego powodu dzieci.

Jak rezygnacja ze złego nawyku wpływa na potencję?

W pierwszych minutach i godzinach prawie wszystkie szkodliwe substancje zaczynają oddziaływać na męski organizm, a następnie powoli odparowują. Jeśli mężczyzna pali przez długi czas, powrót do zdrowia trwa, co najmniej sześć miesięcy. W tym czasie naczynka i skóra zostają oczyszczone, co prowadzi do poprawy potencji. Wystarczy 6 miesięcy, aby w organizmie ustabilizował się układ krwionośny i oczyścił go z toksyn. Odbudowa potencji zależy od wielu czynników: indywidualnych cech organizmu i chęci zerwania z nałogiem. Mężczyzna powinien wiedzieć, że rzucenie papierosów wpłynie pozytywnie na erekcję, libido i ogólny stan zdrowia seksualnego.

Po około miesiącu zauważalne są pierwsze pozytywne wyniki:

 • Wytrysk zostanie znormalizowany
 • Orgazm stanie się wyraźniejszy
 • Wydłuży się czas trwania stosunku płciowego
 • Poprawi się zdrowie i możliwość uzyskania stabilnego wzwodu penisa
 • Pożądanie stanie się bardziej intensywne i częstsze.

Sport pomoże oczyścić organizm, znormalizować napięcie i potencję naczyń.