Na temat wpływu alkoholu na sferę seksualną pokutuje sporo mitów. Są osoby, które uważają, że nie ma lepszego afrodyzjaku niż alkohol. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w tego typu stwierdzeniach jest niewiele prawdy. Jeżeli spożywamy alkohol przed stosunkiem seksualnym w dużej ilości, z pewnością podczas miłosnych uniesień możemy mieć problem z utrzymaniem wzwodu przez wystarczająco długi czas. W poniższym artykule rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat wpływu alkoholu na sprawność seksualną u mężczyzn. Zapraszamy do wnikliwej lektury. 

 

Jak alkohol wpływa na seks?

Przekonanie o tym, że seks w pozytywny sposób oddziałuje na sprawność seksualną obu płci, mimo upływu lat jest bardzo popularne. Zarówno kobiety jak i mężczyźni w przeważającej większości uważają, że stosowanie alkoholu tuż przed miłosnymi igraszkami to doskonały pomysł. Zwolennicy spożywania trunków alkoholowych przed seksem podkreślają, że w ten sposób wzmocnione zostają ich doznania oraz mają znacznie mniej zahamowań. Seks jest przyjemniejszy zarówno w sensie fizycznym jak i emocjonalnym. Czy tego typu stwierdzenia mają pokrycie w rzeczywistości?

Oczywiście, to prawda, że w stanie upojenia alkoholowego jesteśmy odważniejsi i możemy “pełniej” przeżywać tę ważną chwilę. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że osłabienie wewnętrznej kontroli w związku z wypiciem sporej ilości alkoholu wiąże się z ogromną liczbą zagrożeń. Jednocześnie ciągłe nadużywanie alkoholu oznacza także szereg poważnych komplikacji zdrowotnych dla organizmu.

 

Seks po alkoholu 

Osoby będące pod wpływem alkoholu, które decydują się na uprawianie seksu, mają znacznie zwiększony popęd seksualny oraz nie potrafią do końca kontrolować swoich zachowań. Alkohol prowadzi do zwiększenia poziomu neuroprzekaźników odpowiadających za hamowanie w ośrodkowym układzie nerwowym, a powoli spada poziom substancji odpowiedzialnych za pobudzenie. Oznacza to, że początkowe pobudzenie zmienia się w uspokojenie a nawet senność. U osoby po spożyciu alkoholu bardzo mocno zaburzone są zdolności poznawcze. Nie potrafi ona racjonalnie myśleć oraz oceniać ryzyka związanego z podejmowanymi pod wpływem chwili decyzjami. Alkohol w ogromnym stopniu ułatwia podjęcie decyzji o odbyciu stosunku seksualnego, co może być bardzo dużym zagrożeniem.

Z racji tego, iż alkohol zmniejsza poczucie wstydu oraz dodaje pewności siebie, jest niezwykle często wybierany przez osoby, które są nieśmiałe oraz mają trudności z budowaniem relacji z innymi. Sięgnięcie po alkohol nie rozwiązuje tych problemów, tylko prowadzi do tego, że są one jeszcze bardziej pogłębione. Systematyczne spożywanie alkoholu w długoterminowej perspektywie może także doprowadzić do uzależnienia.

 

Negatywne konsekwencje stosowania alkoholu przed seksem u mężczyzn

U mężczyzn alkohol powoduje, że pożądanie jest znacząco wzmocnione oraz przyspieszone. W początkowej fazie mężczyzna nie ma trudności z uzyskaniem wzwodu prącia, jednak wraz z upływem czasu mogą pojawić się problemy z jego utrzymaniem. Może on zanikać lub czasowo słabnąć. Jest to spowodowane tym, iż alkohol ma spory wpływ na krążenie krwi. Mniejsza ilość krwi dopływa w okolice intymne. Oprócz tego zachodzą w organizmie zmiany biochemiczne wynikające z tego, że alkohol hamuje przewodzenie bodźców.

Panowie po alkoholu mają zazwyczaj spore trudności z uzyskaniem stanu ejakulacji i orgazmu. Wytrysk może być bardzo mocno opóźniony lub nie dojdzie do niego wcale. Panowie, którzy zmagają się z przedwczesną ejakulacją, sięgają po alkohol właśnie po to, aby do wytrysku doszło nieco później. U wielu mężczyzn dzieje się jednak tak, że erekcja znika znacznie szybciej niż nastąpi wytrysk, przez co kontakt seksualny jest dla mężczyzny pozbawiony przyjemności. To z kolei może powodować, że będzie on unikał intymnych zbliżeń ze swoją partnerką. Aby uchronić się przed wszystkimi negatywnymi konsekwencjami wiążącymi się z nadużywaniem alkoholu, lepiej jest ograniczyć jego spożywanie. Dzięki temu kontakty seksualne będą znacznie bardziej satysfakcjonujące.